“Project Management Institute (PMI) i Disciplined Agile (DA) połączyły swoje siły w sierpniu 2019 roku i od czasu fuzji budują ścieżkę, która ma pomóc społeczności zarządzania projektami stać się bardziej zwinną. […] Agile oferuje pełen zakres metodyk i ram, które mogą zaspokoić potrzeby różnych celów projektowych – od Scrum, Lean do Kanban i dalej. […] PMI i DA są tutaj, aby pomóc społeczności zarządzania projektami w poruszaniu się po tej kolejnej fali Agile i jesteśmy podekscytowani tym, co przyniesie przyszłość […].”1Scott W. Ambler – Vice President & Chief Scientist of Disciplined Agile – Project Management Institute (PMI)

Historia Disciplined Agile - Timeline

Do tej pory powstało kilka znaczących wersji Disciplined Agile, które ukształtowały obecny zestaw narzędzi:


Wersja 0.x.

Disciplined Agile Delivery (DAD) został pierwotnie opracowany w okresie od 2009 do czerwca 2012 r. przez IBM Rational pod kierownictwem Scotta Amblera z partnerami biznesowymi, w tym z firmą Marka Linesa. Platforma IBM Rational Method Composer (RMC) obecnie wspiera wczesną, 0.5 wersję DAD.


Wersja 1.x.

Wydanie wersji 1.0. DAD miało miejsce w czerwcu 2012 r. wraz z publikacją pierwszej książki poświęconej Disciplined Agile Delivery. Dalsza aktualizacja i publikacja DAD była kontynuowana od sierpnia 2012 r. Własność intelektualna DAD została przekazana Disciplined Agile Consortium w październiku 2012 r., co zostało prawnie uznane przez IBM w czerwcu 2014 r.


Wersja 2.x.

Jest to pierwsza prawdziwa wersja zestawu narzędzi Disciplined Agile (DA), która została początkowo wydana w sierpniu 2015 r. i skupia się na opisaniu zwinnego, wrażliwego na kontekst, podejścia do DevOps i procesów IT.


Wersja 3.x.

Ta wersja zestawu narzędzi została wydana w sierpniu 2017 r. w celu rozszerzenia DA o uwzględnienie szerszej perspektywy funkcjonowania całego przedsiębiorstwa – Disciplined Agile Enterprise (DAE).


Wersja 4.x. i 5.x.

Te wersje zostały zaprezentowane w maju 2020 r. wraz z nowym wydaniem książki Choose Your WoW! oraz odpowiednią aktualizacją strony www poświęconej DA.

Disciplined Agile nieustannie ewoluuje, po to, aby lepiej wspierać Twoje potrzeby w zakresie doskonalenia procesów.2

“PMI oferuje profesjonalistom narzędzia, zasoby i certyfikaty, których potrzebują, aby poruszać się w pracy opartej na projektach. Od tzw. waterfall, przez agile, po hybrydę – chodzi o to, aby umożliwić profesjonalistom wszechstronność i dać im umiejętności, które pozwolą im odnieść długoterminowy sukces. Jest to zgodne z misją DA. Patrząc na agile w szczególności, naszym celem jest zapewnienie opcji dla praktyków agile, które najlepiej spełniają indywidualne potrzeby i ścieżki kariery. Połączenie PMI i DA pomaga organizacjom i osobom w holistycznym poruszaniu się po agile – od certyfikacji, która testuje i waliduje ich zrozumienie i zastosowanie zasad i praktyk agile do nauki, jak wybrać sposób pracy ang. WoW – Way of Working, aby sprostać potrzebom danego projektu […].”1Scott W. Ambler – Vice President & Chief Scientist of Disciplined Agile – Project Management Institute (PMI)

Źródła:

1 https://www.linkedin.com/pulse/why-pmi-da-scott-w-ambler/

2 https://www.pmi.org/disciplined-agile/introduction-to-disciplined-agile