Wyrażenie „ciągłe doskonalenie” brzmi tak bardzo optymistycznie, jakby istniała możliwość, że stan rzeczy zawsze może stawać się lepszy. 

Organizacje, które osiągnęły sukces, przyjęły podejście oparte na kaizen, polegające na doskonaleniu się poprzez wprowadzanie małych zmian.

Jak koncepcja ciągłego doskonalenia jest postrzegana w Disciplined Agile?

Pętla Kaizen (ang. Kaizen loop) – to podejście, w którym zespół eksperymentuje z niewielką zmianą w sposobie pracy (ang. Way of Working – WoW), wprowadzając ją, jeśli działa ona w danym kontekście i porzucając ją, jeśli nie. Celem Kaizen jest często zmniejszenie lub eliminacja marnotrawstwa (jap. muda) lub wyeliminowanie zbyt ciężkiej pracy (jap. muri). Ciągłe doskonalenie polega na zastosowaniu serii pętli Kaizen, w celu usprawnienia WoW, w miarę upływu czasu.

?Z Disciplined Agile dowiadujemy się, że możemy to zrobić jeszcze lepiej, przyjmując podejście ukierunkowanego ciągłego doskonalenia (ang. Guided Continuous Improvement – GCI), wykorzystując m.in. bazę wiedzy zawartą w zestawie narzędzi DA.

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

Rysunek 1. Przeprowadzenie eksperymentu w celu ewolucji Twojego WoW. Guided Continuous Improvement (GCI). Źródło: pmi.org/disciplined-agile

?Ukierunkowane ciągłe doskonalenie (GCI) rozszerza strategię Kaizen, wykorzystując sprawdzone wskazówki, aby pomóc zespołom w identyfikacji technik, które prawdopodobnie sprawdzą się w ich kontekście. Zwiększa to odsetek udanych eksperymentów, a tym samym zwiększa ogólne tempo doskonalenia procesu.

?Ciągłe doskonalenie wymaga porozumienia co do tego, co poprawiamy. Twórcy Disciplined Agile zaobserwowali, że zespoły, które koncentrują się na poprawie sposobu, w jaki spełniają opisane w DA Mindset obietnice, w tym właśnie na poprawie sposobu, w jaki sami się doskonalą, zwykle usprawniają się szybciej niż te zespoły, które tego nie robią. 

⭐Zespoły korzystające z praktyk DA mogą odnosić wyraźne korzyści, dzięki zwiększeniu bezpieczeństwa i różnorodności, poprawie współpracy, poprawie przewidywalności oraz utrzymaniu obciążenia pracą na poziomie ich możliwości. Każda organizacja może również odnosić korzyści z powyższego, jak również wtedy, gdy udoskonalimy proces spełniania pozostałych obietnic. 

Zasada „Obciążenie pracą na poziomie możliwości” została opisana w osobnym poście – kliknij w link by do niego wrócić

?Jednym z przykładów działań na rzecz ciągłego doskonalenia może być optymalizacja przepływu (ang. flow), ponieważ ten proces wymaga ciągłego uczenia się i iteracyjnego poprawiania. 

?Jeden z celów procesowych DA „Evolve WoW” (patrz Rozdział 24 „Choose your WoW”) obejmuje strategie mające na celu poprawę środowiska pracy naszego zespołu, naszego procesu i naszej infrastruktury narzędziowej w czasie. Wybieranie naszego sposobu pracy odbywa się w sposób ciągły. 

?To uczenie się nie dotyczy tylko tego, jak pracujemy, ale również tego, nad czym pracujemy. Prawdopodobnie najbardziej znaczącym efektem pracy Erica Riesa w Lean Startup jest popularyzacja mentalności eksperymentatora – zastosowanie podstawowych koncepcji metody naukowej w biznesie. Ten sposób myślenia może być zastosowany do doskonalenia procesów zgodnie ze strategią ukierunkowanego ciągłego doskonalenia (GCI). Walidacja naszych doświadczeń jest również jedną z wytycznych DA Mindset, a ciągłe doskonalenie z kolei jedną z obietnic, które właśnie zdyscyplinowani agiliści składają sobie wzajemnie. 

Co można zrobić, aby w praktyce zacząć stosować koncepcję ukierunkowanego ciągłego doskonalenia? 

?Podstawą jest pierwszy krok w procesie przedstawionym na Rysunku 1, czyli identyfikacja techniki, z którą można eksperymentować. 

?Jak widać na Rysunku 2, kiedy zwiększamy prawdopodobieństwo, że dana technika sprawdzi się w naszej sytuacji, nasza skuteczność rośnie szybciej dzięki bardziej udanym eksperymentem. Nazywamy to ukierunkowanym ciągłym doskonaleniem (CGI).

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

Rysunek 2. Stosowanie koncepcji ukierunkowanego ciągłego doskonalenia zwiększa szansę na udane eksperymenty. Guided Continuous Improvement (GCI). Źródło: pmi.org/disciplined-agile

Brak alternatywnego tekstu dla tego zdjęcia

Rysunek 3. Efektywność zespołu poprawia się w szybszym tempie dzięki wprowadzeniu praktyki ukierunkowanego ciągłego doskonalenia. Guided Continuous Improvement (GCI). Źródło: pmi.org/disciplined-agile

Źródła:

?  Chapter 2 of the book Choose Your WoW! A Disciplined Agile Delivery Handbook for Optimizing Your Way of Working.

Guided Continuous Improvement

Kaizen: Improvement Through Small Changes

Kategorie: Artykuły

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder