Sposób myślenia Disciplined Agile łączy ze sobą zasady, obietnice oraz wskazówki. Każdy z tych aspektów ma swój cel.
W ciągu kilku ostatnich miesięcy grono wolontariuszy PMI Poland Chapter wgryzało się dogłębnie w temat DA Mindset by post po poście, artykuł po artykule przybliżyć go Społeczności DA w Polsce. W tym artykule zebraliśmy wszystko razem, aby w łatwy sposób powracać do tych materiałów jak najczęściej.
Zasady
Zasady stanowią filozoficzną podstawę dla osiągnięcia zwinności biznesowej. Opierają się one zarówno na konceptach szczupłego zarządzania (lean), jak i ciągłego przepływu (flow). Disciplined Agile wyróżnia 8 takich zasad:
Organizowanie się wokół produktów i usług, których potrzebują klienci
Obietnice
Obietnice określają zbiór zdyscyplinowanych zachowań, które umożliwiają efektywną i profesjonalną współpracę. Są one kontraktami, które zawiera się z członkami zespołu, interesariuszami oraz innymi osobami w organizacji, z którymi wchodzi się w interakcję. Disciplined Agile wyróżnia 7 obietnic:
Tworzenie bezpieczeństwa psychologicznego i czerpanie z różnorodności
Przyśpieszenie realizacji wartości
Sprawianie, aby cała praca i przepływ pracy były widoczne
Utrzymywanie obciążenia pracą w granicach możliwości
Wskazówki
Wskazówki pomagają być bardziej efektywnymi w naszym sposobie pracy (WoW – Way of Working) oraz w ciągłym udoskonalaniu go. Disciplined Agile oferuje 8 wskazówek:
Zwracanie uwagi na relacje w strumieniu wartości
Tworzenie efektywnych środowisk, które powodują satysfakcję
Zmienianie kultury, ulepszając system
Wykorzystywanie i ulepszanie zasobów organizacyjnych
Tworzenie półautonomicznych, samoorganizujących się zespołów
Przyjmowanie metryk w celu poprawy wyników
Podsumowanie
Podsumowując: stworzyliśmy dla Was 16 postów i 7 artykułów, w których pisanie, weryfikację i redakcję zaangażowanych było 10 wolontariuszy. Cała seria zajęła nam prawie 8 miesięcy!
Jak zwykle zachęcamy Cię do korzystania z książki Choose your WoW – Second Edition: A Disciplined Agile Approach to Optimizing Your Way of Working będącej naszym głównym źródłem wiedzy i inspiracji.*
Zapisz również koniecznie ten artykuł w swoich zakładkach, aby móc szybko powracać do niego jak najczęściej.
* Książka ta w wersji elektronicznej jest darmowa dla członków PMI. Może to kolejny dobry powód, by rozważyć członkostwo? 😉
0 komentarzy