Jednym z elementów kluczowych przy planowaniu jest szacowanie. Ten etap planowania często nie wywołuje entuzjazmu u zaangażowanych osób. Zakładanie, ile czasu zajmie nam realizacja jakiegoś elementu, a często nawet zobowiązanie się do wykonania jakiejś pracy w danym okresie czasu jest stresogenne. Sam obowiązek wyceny, a nawet sam proces jej określania wywołuje niechęć do poczynienia jakiegokolwiek zobowiązania, co do ustalonej wyceny, a nawet zaangażowania się w sam proces jej uzyskania.
Na poprawność szacunków mają wpływ, m.in. złożoność tematu, możliwe kolejki powstałe na skutek konieczności wykonania innych zależnych etapów zadań, dostępność kluczowych osób w odpowiednim czasie, ryzyka, posiadane wiedza i doświadczenie itp., a w przypadku projektów IT dodatkowo dług techniczny kodu i to, jak wpłynie on na pracę. W każdym jednak przypadku kluczowy wpływ ma brak jasności wymagań, szczególnie jeśli wymagania typu „najpierw przetestujmy rozwiązanie” (ang. test-first) nie są stosowane.
W podejściu zwinnym projekty i zespoły rezygnują z metody estymowania w jednostce czasu. Biorąc pod uwagę ilość niewiadomych łatwiej jest skorzystać z techniki szacowania relatywnego np. przy użyciu tzw. wyceny koszulkowej lub story pointów. Mimo zastosowania którejkolwiek z technik szacowanie wciąż pozostaje wyzwaniem dla każdego projektu i zespołu.
? Istnieje wiele technik wspierających proces estymacji np. przy użyciu story pointów dość popularny jest tzw. Team Estimation.
? Team Estimation
Metoda Szacowania Zespołowego (ang. Team Estimation) również bazuje na szacowaniu relatywnym. Przypomnijmy, na czym polega relatywizm w tym kontekście.
Istnieje założenie, że łatwiej jest dokonywać oszacowania w oparciu o wartość relatywną w stosunku do innego oszacowania.
? Innymi słowy, łatwiej i dokładniej jest powiedzieć, że realizacja „wymagania biznesowego A wymaga dwa razy więcej wysiłku niż wymagania B”, niż szacować wymagania A i B osobno. Prostym sposobem na relatywne szacowanie jest gra o nazwie Szacowanie Zespołowe stworzona przez Steve’a Bockmana.
Określono, że warto oceniać wymagania biznesowe, np. historyjki użytkownika na podstawie ich względnej złożoności. Bardziej złożone historyjki są po prostu bardziej wymagające.
? Kluczowe kroki
1️⃣ Istnieje przygotowany zestaw wymagań biznesowych do wyceny, np. w postaci karty lub jej wirtualnego odpowiednika.
2️⃣ Zespół ustala, po której stronie będą umieszczane wymagania najprostsze, a po której te bardziej złożone (od skrajnego lewa do skrajnego prawa).
3️⃣ Pobiera się ze stosu pierwszą kartę z wymaganiem i umieszcza się ją na środku, zostawiając odpowiednio dużo miejsca po lewej i prawej stronie (dla kolejnych kart).
4️⃣ Kolejna osoba pobiera następną kartę ze stosu i umieszcza ją na planszy odpowiednio:
◼ bliżej lewej strony – jeśli np. zespół wybrał, że lewa strona to wymagania mniej złożone
◼ bliżej prawej strony – jeśli np. zespół wybrał, że prawa strona to wymagania bardziej złożone
◼ bliżej lub poniżej środkowej karty, jeśli skomplikowanie jest podobne do pierwszej karty wraz z komentarzem odnośnie podjętej decyzji.
5️⃣ Kolejna osoba ma dwie opcje: koryguje miejsce dla wcześniejszej karty, lub jeśli zgadza się z jej umiejscowieniem wykonuje krok 4 dla następnej karty.
6️⃣ Każda kolejna osoba wykonuje krok 5, aż do momentu umiejscowienia wszystkich omawianych wymagań ze stosu. W trakcie pobierania kart uczestnicy mogą dyskutować na temat ich ułożenia.
7️⃣ Następnie zespół dokonuje podsumowania, co do powstałych grup.
8️⃣ Kolejnym krokiem jest przypisanie wartości np. w Story Point.
9️⃣ Ostatnim krokiem jest wspólne podjęcie decyzji odnośnie aktualnego oszacowania, ewentualne dokonanie w nim korekt, aby uzyskać zgodność zespołu.
?Zalety estymacji relatywnej i szacowania zespołowego
Efektywna technika, w szczególności, kiedy konieczna jest szybka estymacja przy jednoczesnym zaangażowaniu całego zespołu – bez wchodzenia w detale wymagań.
Jedną z zalet Team Estimation jest to, że szacowanie zespołu jest prawdziwie relatywne.
Członkowie zespołu mogą wybrać swój punkt odniesienia dla estymacji kolejnych wymagań.
Nie jest oczekiwane, aby natychmiast po zapoznaniu się z danym wymaganiem biznesowym dokonali wyceny, a jedynie porównania. ? Team Estimation daje jako możliwość wyłącznego oszacowania złożoności jednej historyjki w stosunku do drugiej (czyli relacji do siebie wzajemnie), w sytuacji gdy któryś z członków zespołu np. z powodu swojej wąskiej specjalizacji (np. testowanie) nie jest w stanie oszacować, jak złożona jest jakaś konkretna historyjka w całości. Team Estimation daje swobodę przedstawienia złożoności jedynie z jakiegoś punktu widzenia np. testerskiego.
Pamiętaj, że szacunki to tylko nasze najlepsze przypuszczenia co do wymaganego zakładanego wysiłku na podstawie naszych aktualnych informacji!
Rekomendowane źródła PMI:
? Ambler, S.W., Lines, M. (2020). Section 11: Plan the Release. Estimating Strategy. p. 166 W: Choose Your WoW! A Disciplined Agile Delivery Handbook for Optimizing Your Way of Working. USA: PMI.
Dodatkowe źródła:
0 komentarzy